Két csodálatos művész egy színpadon, egy estén

2024. 05. 04., 12:20pm
Virtuózitás, lendület, koncertélmény a Margitszigeten

 

by Szendi Horváth Éva - S.Balogh Edit

 

Grandiózus szezonnyitó: Balázs Jánossal és a Nemzeti Filharmonikusokkal indítja klasszikus zenei koncertjeit a Margitszigeti Színház

JEGYVÁSÁRLÁS

A Margitszigeti Színházban tradíció, hogy a Nemzeti Filharmonikus Zenekar parádés játéka adja meg a nyári klasszikus koncert-szezon kezdő hangjait, hangzatait. Évről-évre más páratlan tehetségű vendégművésszel kiegészülve repítik messze közönségüket a zene szárnyain. Idén sem lesz ez másképp.

A szimfonikusok június 4-én Balázs Jánossal együtt gondoskodnak egy megismételhetetlen koncert élményről. A Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas zongoraművész a kezei alatt megszólaló zongora hangszínének elbűvölő sokszínűségéről, játékmódjának finomságáról, dinamikai skálájának határtalanságáról és lenyűgöző technikai képességeiről híres.

A program fénypontja Liszt Ferenc Magyar Fantázia című műve Balázs János interpretálásában, valamint Ludwig van Beethoven Örömódája, mely a barátság, az együvé tartozás zenei megtestesülése. Nem hiába választották a művet az Európai Unió himnuszává! 

Előadás: https://margitszigetiszinhaz.hu/margitszigeti-programok/nyitokoncert-nemzeti-filharmonikus-zenekar/

Az összetartozás szimbólumaként felcsendül majd az Unió himnusza

A Margitszigeti Színház a 1920-as trianoni békeszerződés aláírásának évfordulójára emlékező nemzeti emléknapot minden évben nagyszabású eseménnyel ünnepli. Az idei év különlegességét az Európai Uniós Tanács soros elnöki tisztsége adja, amelyet június 1-től december 31-ig, 20 éves tagságunk során immár másodszor, hazánk tölt majd be. A szervezők mindezért az ünnepi műsort a Visegrádi négyek együttműködésben résztvevő országok zeneszerzőinek műveiből, valamint Beethoven 5. szimfóniájából állították össze. Ráadásként, az összetartozás szimbólumaként felcsendül majd az Unió himnusza: Beethoven 9. szimfóniájának Örömóda című részlete is.

Szuggesztív előadásra számíthatunk Balázs János tolmácsolásában

A már első pillanattól izgalmasnak ígérkező, színes és változatos válogatás Bedřich Smetana Eladott menyasszony című komikus, mesebeli jellegű operájának nyitányával kezdődik. A cseh zene fejlődésének egyik jelentős darabja, két hagyományos cseh táncforma, a polka és a furian keverékéből, népdalok közvetlen idézete nélkül megalkotott mű. Ezt követi majd Frédéric Chopin: Andante Spianato és Grande Polonaise Brillante szerzeménye. Előbbi a Pink Martini kedvelőknek biztosan ismerős lesz, ez ihlette és ennek egy részletével is indul az amerikai együttes La Soledad című dala. A lengyel zeneszerző után igazi kuriózumként, sőt a magyar hangverseny kínálatban “ősbemutatóként” a szlovák Alexander Moyzes virtuóz alkotása, a Garam menti táncok következik. A mű Szlovákia termékeny folklór hagyományairól mesél a zene nyelvén. Az első felvonás zárásaként Liszt Ferenc 1852-ben komponált virtuóz, nagyszabású zongoraversenye, A Magyar Fantázia csendül majd fel, Balázs János tolmácsolásában. A mű kiválóan, a cigány együttesek játékmódjából ellesett és választott apparátusára adaptált modorban dolgozza fel a témául felhasznált magyar népies melódiákat, verbunkos dallamokat, táncokat. Liszt ezen kompozíciójával egyúttal bevezette a műzenébe a magyar zenében ismert lassú–friss tételpárt.

A Magyar Fantáziát gyakran játsszák elismert zongoraművészek, és dirigálják híres karmesterek. Balázs János tolmácsolásában azonban egészen szuggesztív, intim atmoszférájú előadásra számíthatunk.  Zeneakadémián diplomázott művésznek ugyanis kiemelten fontos, hogy elődje tradícióit megőrizze és továbbadja a jövő muzsikusainak.

Balázs János zongoraművész és Madaras Gergely karmester - Fotó: Emmer László

Beethoven a nyári ég alatt, fantasztikus karmesterrel

Az est második felében Beethovené lesz a főszerep. Elsőként 1804 és 1808 között íródott 5. C-moll szimfóniája hangzik el. A klasszikus zenében ez az egyik legnépszerűbb, legtöbbet játszott kompozíció. Ráadásként a mindenki számára ismerős Örömóda dallamai csendülnek fel a kora nyáresti ég alatt. A gondosan összeállított válogatást korunk egyik legizgalmasabb karmestere, a klasszikus és kortárs repertoárban egyaránt otthonosan mozgó Madaras Gergely, a francia Orchestre Dijon Bourgogne zeneigazgatója, valamint a Savaria Szimfonikus Zenekar vezető karmestere vezényli majd. A rendkívüli koncert nem csak egy zenei esemény, hanem olyan kulturális ünnep, amely összeköti a múltat és jelent, ünnepli a sokszínűséget és az összetartozást. 

www.margitszigetiszinhaz.hu