XV. Szent István-napi Kenyérverseny második forduló
A rangos szakmai megmérettetés idén minden eddiginél nagyobb érdeklődés mellett zajlik: a kétfordulós verseny első körében rekord számú nevezés érkezett, összesen 26 sütőipari vállalkozás 86 termékkel nevezett a három versenykategóriában.

A szakmai zsűri az első forduló során kiválasztotta azokat a termékeket, amelyek a második bírálatra továbbjutottak. A döntőbe összesen 33 termék került be, amelyek a hazai pékszakma legkiemelkedőbb innovációit és hagyományait egyaránt képviselik.
A verseny három kategóriában zajlott:
- Szent István-napi kenyér
- Innovatív kenyér
- Leveles sétáló sütemény
A második forduló során a zsűri kiemelt figyelmet fordított a termékek érzékszervi tulajdonságaira – különösen az alakra, héjszerkezetre, bélzetre, illatra és ízre –, valamint az összhatásra és az esztétikai megjelenésre.
A verseny legfontosabb kategóriája a „Szent István-napi kenyér”, amely az államalapítás ünnepének szimbolikus terméke. A nevezett kenyerek esetében alapkövetelmény a magyar alapanyagok használata, a hagyományos technológia alkalmazása, valamint a Magyar Élelmiszerkönyv előírásainak való megfelelés.
Az „Innovatív kenyér” kategóriában a szakmai zsűri azokat a termékeket értékelte kiemelten, amelyek új alapanyagok, technológiai megoldások vagy kedvező élettani hatások révén képviselnek előre lépést a sütőiparban.
A „Sétáló sütemény” kategóriában a kreatív megjelenés, a praktikus fogyaszthatóság, a kiegyensúlyozott ízhatások és a magas minőségű kivitelezés állt a bírálat középpontjában.
A nagy érdeklődés okán 33 termék került a zsűri elé
A zsűrizés anonim módon történt, a bírálók kizárólag a termékek minősége alapján hozták meg döntésüket. A pontozás egyénileg zajlott. Az eredmények összesítése zárt rendszerben történik, biztosítva a verseny szakmai hitelességét.
A XV. jubileumi verseny kiemelt szereplője és háziasszonya Borbás Marcsi, Prima Primissima díjas televíziós műsorvezető, a magyar gasztronómiai kultúra egyik legismertebb és legelismertebb képviselője. Aktív szerepet vállalt a rendezvény lebonyolításában, valamint jelenlétével tovább emelte a verseny szakmai és társadalmi rangját.
Septe József, a Magyar Pékszövetség elnöke a rendezvény kapcsán kiemelte: „A Szent István-napi Kenyérverseny nem csupán szakmai megmérettetés, hanem a magyar pékszakma egyik legfontosabb ünnepe is, amely egyszerre őrzi hagyományainkat és mutat irányt a jövő számára.”
A XV. Szent István-napi Kenyérverseny szakmai zsűrije
A Szent István-kenyér kategória
- Zsűri elnöke – Ilonka Boldizsár a Világ Pék- és Cukrászszövetség nagykövete és tiszteletbeli tagja, a Jász-Nagykun-Szolnok-Hajdú-Bihar megyei régiójának elnöke, a Sütőház Kft. tulajdonosa
- Berkes Andrea – a Kiváló Minőségű Élelmiszer a KMÉ, Ellenőrzési-tanúsítási referense
- Felkai Beáta Olga – Agrárminisztérium, helyettes államtitkára
- Kászpári Károly – a Magyar Pékszövetség Baranya-Somogy-Tolna megyei régiójának elnöke, a Frissten Kft. ügyvezetője
- Németh László – IPOSZ elnöke
- Papp Tamás – Lesaffre Magyarország Kft. sütőipari fejlesztési vezetője
Innovatív kenyér kategória
- Zsűri elnöke – Fülep Zsolt a Magyar Pékszövetség alelnöke, Jász-Nagykun-Szolnok-Hajdú-Bihar megye régiójának elnöke, 2024- ben az Év agrárembere és az év élelmiszeriparosa, a BALMAZ-SÜTÖDE Kft. tulajdonosa, ügyvezetője
- Cseperkáló József – A Magyar Kézműves Kenyér Társaság elnöke, a Panelpék pékség ügyvezetője
- Galicz István – A Pesti Barnabás Élelmiszeripari Technikum és Szakképző Iskola szakmai igazgató-helyettese, az Élelmiszeripar Készségtanács tagja
- Kreisz Ottó – Pékmester, a Backaldrin Hungaria Kft. bemutatópéke
- Knezsik István – Autós Nagykoalíció elnöke, Magyar Gépjárműimportőrök Egyesületének ügyvezető elnöke
- Kuti Beatrix Adrienn – Agrárminisztérium, Élelmiszergazdasági és –minőségpolitikai Főosztály
- Pleva György – Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Főosztály, főosztályvezetője
A leveles sétáló sütemény kategória
- Zsűri elnöke – Gyenge Katalin, a balatonkenesei Katica Pékség, Kávé és Teaház vezetője, a Bocus d’Or innovációs díj első helyezettje, a Magyar Pékszövetség Fejér-Komárom megye régiójának korábbi elnöke
- Both Ákos – Pékmester, a Magyar Zeelandia bemutatópéke
- Egervári Erika – a Kemence Sütőipari Kft. termelési igazgatója, nemzetközi versenyfelkészítő oktató
- Erdélyi Balázs – Magyar Cukrász Ipartestület szakmai elnöke
- Kószó Katalin – Puratos Hungary Zrt. cukrász és pékmestere
- Polgár Ádám – OFI Group Hungary Kft, értékesítési menedzsere, termékfejlesztő, szaktanácsadó
- Szécsényi Tamás – Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Élelmiszeripari igazgatója
A verseny csúcspontját a hagyományoknak megfelelően az Országházban megrendezett ünnepélyes eredményhirdetés jelenti.
Hivatalosan is bemutatják a 2026-os év Szent István-napi kenyerét, valamint a további kategóriák győzteseit.
A díjazott termékekkel a nagyközönség elsőként az augusztus 20-i ünnepségekhez kapcsolódó Magyar Ízek Utcájában találkozhat.















