A Nemzeti Filharmonikus Zenekar és a Nemzeti Énekkar Kocsis Zoltán születésnapján, május 30-án zárja 2025/2026-os évadát
A Zeneakadémia nagytermében megrendezett esttel az együttes az alapító születésnapja és szellemi öröksége előtt tiszteleg, miközben a hazai zeneirodalom kincseit – Liszt, Kodály és Dohnányi műveit –, valamint Gyöngyösi Levente kortárs oratóriumát állítja színpadra.
by Szendi Horváth Éva
Az évadzáró hangversenyen a Nemzeti Filharmonikus Zenekar, a Nemzeti Énekkar és az énekes szólisták mellett közreműködik a világhírű gordonkaművész, Perényi Miklós. Az est karmestere Vashegyi György főzeneigazgató.
Többféle értéket ünneplünk a Magyar klasszikus zene napján.
Kocsis Zoltánnak sok esztendőn át ismétlődő szokása volt, hogy születésnapján, május 30-án minden évben jótékonysági koncertet adott. Halála után öt évvel, 2021-ben egykori együttese, a Nemzeti Filharmonikus Zenekar és hajdani alma matere, a Zeneakadémia közösen alapította meg a
Magyar klasszikus zene napját.
Ezen a napon a Nemzeti Filharmonikus Zenekar olyan hangversenyt ad, amely egyrészt Kocsis Zoltán munkásságára emlékezik, másrészt a magyar klasszikus muzsika maradandó alkotásai előtt tiszteleg, harmadrészt ösztönzésként az új magyar zene értékeire is felhívja a figyelmet.
Azt talán nem is kell külön hangsúlyozni, hogy ezek az ünnepi estek arra is fokozottan alkalmasak, hogy a hazai zenei előadóművészet kiemelkedő képviselői reprezentatív módon mutathassák meg tudásukat a közönség előtt.
Idén a műsor szerkesztői egyszerre találtak lehetőséget arra, hogy a magyar múlt kincseit felidézzék és Kocsis Zoltán munkássága előtt is fejet hajtsanak. Kocsis ugyanis zenekari átiratot készített Liszt Ave Maria (Római harangok) című zongoraművéből, továbbá zenekari kísérettel látta el Kodály Magyar népzene című sorozatának darabjait.
A műsor élén Kocsis Liszt-átirata és a Kodály-sorozat néhány népdala hangzik fel. Ezt Dohnányi Ernő Hangversenydarab csellóra és zenekarra című műve követi. Az 1904-ben született mű, amelyet a huszonhét éves szerző a kor egyik legkiválóbb csellistájának, a német Hugo Beckernek ajánlott, ritkán szólal meg.
A második részt Gyöngyösi Levente (1975) Missa „Vanitas vanitatum” című oratorikus alkotása tölti ki. A kompozíció megírására a zeneszerző 2010-ben kapott felkérést a Debreceni Bartók Béla Nemzetközi Kórusversenytől.
A Dohnányi-hangversenydarabban korunk egyik legjelentősebb csellistája, Perényi Miklós lép pódiumra.
A Kodály–Kocsis-dalok és a Gyöngyösi-mise megszólaltatásában kiemelkedő énekesek egész sora, Nagy Panka, Dékán Jenő, Csővári Csilla és Cserményi Zsombor vesz részt. A mise előadásában a Nemzeti Filharmonikus Zenekar mellett a Nemzeti Énekkar is közreműködik, az estet pedig Vashegyi György, a Nemzeti Filharmonikusok Kossuth-díjas főzeneigazgatója vezényli. A Gyöngyösi-mise debreceni ősbemutatója is az ő irányításával valósult meg 2010-ben.
2026. május 30., szombat 19:30, Zeneakadémia
Liszt Ferenc-Kocsis Zoltán: Ave Maria (Római harangok)
Kodály Zoltán-Kocsis Zoltán: Magyar népzene (Három népdal: Akkor szép az erdő, Arról alúl, Ludaim, ludaim)
Dohnányi Ernő: Hangversenydarab csellóra és zenekarra, op. 12
Gyöngyösi Levente: Missa „Vanitas vanitatum”
Közreműködik: Nagy Panka – szoprán, Dékán Jenő – tenor, Perényi Miklós – cselló, Csővári Csilla – szoprán, Cserményi Zsombor – basszus, Nemzeti Filharmonikus Zenekar, Nemzeti Énekkar (karigazgató: Somos Csaba)
Vezényel: Vashegyi György
foto@Müpa – Csibi Szilvia






