WCS Hirdetés
Web Creator Studi

„Társas magány”: Minden harmadik budapesti egyedül érzi magát mások társaságában is

A „Jól vagy?” kérdésre általában a válasz igen, de nem biztos, hogy igazán fedi a valóságot.

Bár sosem volt ennyi digitális kapcsolódási pontunk, a belső elszigeteltség tömeges jelenség maradt. A Hedepy online mentális egészségügyi platform megbízásából a Forecast Marketingkutató Kft. által készített reprezentatív kutatás rávilágított: a magyarok jelentős része érzi magát magányosnak akkor is, amikor mások veszik körül.

JÓL VAGY

A Hedepy – Európa egyik leggyorsabban növekvő mentális egészségügyi platformja – most egy köztéri installációval és szakértői párbeszéddel hívja fel a figyelmet a láthatatlan érzelmi falakra.

Küldetése a szakszerű segítségnyújtás széleskörű elérhetővé tétele. A szolgáltatás egy technológia-alapú illesztési rendszeren keresztül segíti a klienseket a hozzájuk illő pszichológus vagy pszichoterapeuta megtalálásában. A konzultációk pedig személyesen, online videóhívás formájában vagy hibrid formában is megvalósulhatnak.

A 2026 márciusában végzett országos, 18-65 év közötti lakosságra reprezentatív, telefonos megkérdezésen alapuló kutatás a magyarok magányhoz való viszonyát és a segítségkérési hajlandóságukat térképezte fel.

Magány a tömegben: a nagyvárosi fiatalok a legérintettebbek

JÓL VAGY

A kutatás rávilágított, hogy a magány nem csupán az egyedüllétet jelenti: a válaszadók közel 40%-a érzi magát magányosnak akkor is, ha mások veszik körül. Ez a „társas magány” leginkább a budapestieket sújtja: a fővárosiak 57,6%-a vallotta azt, hogy valamilyen gyakorisággal átéli ezt az érzést, míg a falun élők körében ez az arány sokkal alacsonyabb (35,3%).

A korcsoportokat vizsgálva a 18-30 évesek a legsebezhetőbbek: körükben minden második fiatal (51,3%) érzi úgy, hogy ritkán, néha vagy akár gyakran is elszigetelt marad a gondolataival társaságban is. „A legfiatalabb generáció tagjai, bár digitálisan folyamatosan kapcsolódnak egymáshoz, gyakran maradnak magukra belső vívódásaikkal a nagyvárosi forgatagban.

A felszínes interakciók mellett a mély kapcsolódás lehetőségei beszűkülnek” – mutat rá a jelenség hátterére Temesvári Eszter pszichológus, a Hedepy magyarországi community managere.

Ugyanakkor egy fontos kapaszkodó: a negatív trendek ellenére a magyarok közel háromnegyede (74,7%) érzi úgy, hogy van az életében legalább egy olyan személy, aki valóban meghallgatja és megérti őt. Ez a támogató háttér kulcsfontosságú lehet a lelki egyensúly megőrzésében, mégis sokan tapasztalják úgy, hogy tágabb közösségi hálóik lazulnak.

Lazuló kötelékek: Már nem a szomszédhoz fordulunk segítségért

A kutatása rávilágított egy aggasztó társadalmi folyamatra: a válaszadók döntő többsége szerint a valódi, megtartó erejű közösségek – mint a szomszédság vagy a munkahelyi barátságok – fokozatosan eltűnnek.

Mindössze a megkérdezettek 16,8%-a véli úgy, hogy a közösségek ereje nem csökkent a korábbiakhoz képest. Ezzel párhuzamosan a bizalom szintje is romlik: a magyarok jelentős része érzi úgy, hogy ma nehezebb megbízni másokban, mint korábban.

A válaszadók több mint 70%-a szerint a közösségi média platformok összességében inkább eltávolítják egymástól az embereket, mintsem közelebb hoznák őket. „A valódi közösségek hiánya és a bizalomvesztés közvetlenül hozzájárul a társas magány kialakulásához. Ha nem érezzük a környezetünk megtartó erejét, hajlamosabbak vagyunk a mindennapokban elrejteni a valódi érzéseinket mások elől” – teszi hozzá Temesvári Eszter.

A terápia már nem tabu: minden hatodik fiatal tervez segítséget kérni

JÓL VAGY

„Azt látjuk, hogy a lelki és érzelmi biztonságra való törekvés ma már ugyanolyan tudatos döntés kezd lenni, mint az egészséges táplálkozás. Ugyanakkor a szándék és a tényleges bejelentkezés között gyakran láthatatlan gátak feszülnek: a megfelelő szakember megtalálása vagy a hosszú várólisták sokakat megállítanak a folyamatban” – magyarázza a számokat Temesvári Eszter.

Személyre szabott segítség, várólisták nélkül

A Hedepy küldetése, hogy lebontsa a szándék és a tényleges segítségkérés közötti akadályokat. A folyamat során a legmagasabb szintű diszkréció biztosított, a szolgáltatás pedig online, személyes, sőt hibrid formában is elérhető.

JÓL VAGY? – Interaktív pad az Erzsébet téren

A Hedepy kezdeményezése kapcsán Budapesten az Erzsébet téri Akvárium Klub teraszán egy JÓL VAGY? felirattal ellátott, speciális pad került kihelyezésre, amely két hónapig használható. Az installáció egyszerre funkcionál vizuális metaforaként és közösségi térként, amely megállásra és csendes jelenlétre ösztönzi a járókelőket.

JÓL VAGY

A leülésre alkalmas köztéri alkotás interaktív felületén bárki névtelen mikro-üzeneteket hagyhat, megmutatva az érzelmi álarcok mögötti valódi gondolatokat.

JÓL VAGY

„A mentális egészségünk megőrzéséhez elengedhetetlen, hogy legyen egy terünk, ahol nem kell szerepeket játszanunk. Ez az installáció lehetőséget ad arra, hogy kimondjuk a valóságot. Pszichológiai szempontból az első lépés az elszigeteltség ellen az, ha felismerjük: nem vagyunk egyedül az érzéseinkkel. A padon hagyott üzenetek közösséget teremtenek a sebezhetőségben” – emeli ki Temesvári Eszter. Az installáció célja, hogy fizikai teret adjon az őszinteségnek, és láthatóvá tegye a mindannyiunkban közös megéléseket.

Facebook

Home

Hirdetések
Ön is hirdethet a Pesti Divatban

 

 

FAP Hirdetés
Fine-Art-Photo