A Szent István Campus Gödöllő város egyik kiemelt intézménye
A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) gödöllői Szent István Campusának nyugati szárnya egy felújítási program részeként készült el.
by Szendi Horváth Éva
Az elmúlt évek átfogó infrastrukturális fejlesztéseinek köszönhetően a MATE Aula épületének sikeres megújulását követően újabb jelentős állomáshoz érkezett a beruházás. A Szemináriumi szárny, valamint az 1920-as években épült,
neobarokk stílusú Főépület felújítása is befejeződött.
-Különleges pillanat tanúi vagyunk ma – kezdte beszédét Gyuricza Csaba, a MATE rektora. – Egy olyan épület újult meg és kapott új életet, amely nemcsak falakat és tereket jelent számunkra, hanem identitást, hagyományt, jövőbe vetett hitet, közösségünk történetének élő lenyomatát is. Mintegy 50 milliárd forint értékben történtek beruházások az elmúlt években és vannak folyamatban jelenleg is.
De, ha előre tekintünk 2030-ra, további 60 milliárd forintot fogunk a MATE és ezzel a magyar agrárfelsőoktatás fejlesztésére fordítani. A megújult épületek nemcsak korszerűbb, esztétikusabb környezetet biztosítanak, hanem inspirációt is adnak hallgatóinknak, oktatóinknak és kutatóinknak egyaránt. Olyan tereket hozunk létre, ahol a tudás nem csak átadásra kerül, hanem megszületik, formálódik és tovább fejlődik.
„A Szent István Campus Gödöllő város egyik kiemelt intézménye. Épületeinek egy része, közöttük a központi épületegyüttes, amely az Aula, a Szeminárium és a Főépületet foglalja magában a meghatározó jelentőségű műemlékek egyike” – mondta ünnepi beszédében Gémesi György, Gödöllő város polgármestere.
Továbbá kifejtette, hogy „A múltból táplálkozó jelen és a jelenből táplálkozó jövő részesei lehetünk most itt ezekben a percekben. Meghatott vagyok, boldog vagyok, mindenkinek gratulálok és mindenkinek köszönöm a munkáját. Annyit ígérhetek, hogy meg fogunk tenni mindent annak érdekében, hogy ez a mai esemény egy állomás legyen, és folytatódjon ez a fejlődés, ez a dinamika.
Az Egyetem, a város, a kormány és a premontrei rend nemcsak szakmai, hanem emberi együttműködésen alapul. Azt gondolom, hogy ez is a záloga annak, hogy tovább tudjunk haladni.”
Balogh Péter Piusz O.Praem apát ünnepi beszédében kitért arra: „Nagyon köszönöm, hogy itt lehetek, roppant boldog vagyok én is a premontrei apátság vezetőjeként és képviselőjeként, hogy ez az épület, a mi régi történelmi épületünk meg tudott újulni, és megújulófélben van a többi része is.
Ilyen munkálatok azóta nem történtek, amióta ez az épület felépült a semmiből, és a semmiből való felépítése valaminek, az valóban egy új kezdet. Ezt tudjuk megélni most is. A legnagyobb dolog az, hogyha ország, térség, város vagy község, intézmények együtt tudnak gondolkodni, együtt tudnak haladni, és úgy tudnak tekinteni egy következő generációra, mint akiknek a legfontosabb értékeket kell átadni.”.
Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter az átadó alkalmából hangsúlyozta: Ma itt Gödöllőn, a Szent István Campuson Európa legnagyobb agráregyetemén, sport és kulturális fejlesztése valósul meg. Ma, amikor itt együtt ünneplünk, egyszerre vallunk és teszünk hitet történelmi kötődésünkről, hiszen ez az épület a gödöllőieknek sokkal többet jelent, mint egy egyetemi épület. A MATE ma a világ agráregyetemei közül a 97. helyet foglalja el. Az elkövetkezendő időszak fejlesztései kell, hogy biztosítsák: 2030-ra a Magyar Agrár és Élettudományi Egyetem Európa legszebb, hiszen szívünknek már most is úgyis a legkedvesebb egyeteme legyen. És kerüljön be a világ agráregyetemei közül a legjobb 10 agráregyetem közé.
A MATE a műemléki felújítások mellett
kiemelt figyelmet fordít a campus zöldfelületeinek és közösségi tereinek fejlesztésére is. Ennek részeként az elmúlt évben megújult az Aula előtti tér és a szökőkút, valamint befejezéséhez közeledik az Aula és a Szeminárium közötti parkosított terület kialakítása. A belső sétányhálózat és a pihenőpadok lehetőséget biztosítanak a hallgatók és látogatók számára a kényelmes közlekedésre és kikapcsolódásra. Így a zöldfelületek rekreációs funkciója is teljes mértékben érvényesül.
Az intézmény az elmúlt években végrehajtott komplex energetikai fejlesztéseivel, úttörő hulladékgazdálkodási rendszerével és a nemzetközi rangsorokban elért látványos előrelépésével bizonyította, hogy a hazai felsőoktatás zöld átállásának meghatározó szereplője. Ennek igazolásaként a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem elnyerte az „Év Egyeteme 2026” pályázat „Fenntarthatóság egyeteme” kategóriájának díját.







