Kert, ahol idén még intenzívebben találkozik
a tűz, a füst, az ázsiai inspiráció és a dél-amerikai szenvedély
Május 1-től újra nyit az UMO. 2022-es nyitása óta a budapesti gasztrotérkép egyik legizgalmasabb étterme, most azonban új szintre emeli a kültéri élményt. A vendégeket egész szezonban havonta változó tematikák, folyamatosan megújuló à la carte kínálat, valamint pénteken és szombaton élő zene várja.
Az UMO neve a spanyol humo, vagyis füst szóból ered, és ez nem pusztán hangulati, hanem a konyha egyik legfontosabb alkotó eleme. A baszk grill és a füst idén még hangsúlyosabb szerepet kap:
a legtöbb alapanyag megfordul a tűzön, vagyis a grillrácson,
miközben az étlap a dél-amerikai és ázsiai fúzió mentén épül tovább – az eddigieknél erősebb ázsiai, azon belül is Japán fókusszal.

Az új elképzelés részeként minden hónap új tematikát kap, így az à la carte étlap rendszeresen 2–3 új fogással és italokkal bővül majd. Ez a játékosság és állandó megújulás szervesen kapcsolódik ahhoz a szemlélethez, amely az UMO-t a kezdetektől jellemzi: minden fogás egy kulturális utazás, minden tányér egy történet.
“A szezont májusban Kubában indítjuk, ahová az ízeken, italokon és a hétvégi programokon keresztül repítjük el a vendégeket a karibi sziget világába”. – meséli Molnár Fanni, az UMO szíve-lelke.
Fanni végzettsége szerint gasztronómus. Korábban Észak-Spanyolországban tanult, ahol közvetlen betekintést nyert a vendéglátás különböző szegmenseibe. Ez a tapasztalat erősen érezhető az UMO működésében: a hely egyszerre koncepcionális, szakmailag tudatos, mégis közvetlen és laza.
A kert különlegessége nemcsak az ételekben, hanem a szervizben is megmutatkozik. A koncepció része, hogy a vendégek ne csak egy-egy kevésbé ismert étellel találkozzanak, hanem annak kulturális hátterével is. Az étterem filozófiája szerint nem céljuk, hogy mindenkihez szóljanak – sokkal fontosabb a kíváncsiság felkeltése. Az, hogy a vendég nyitottan induljon el ezen az ízutazáson.
“Az a célom, hogy minden fogással edukáljunk és valami pluszt adjunk, azoknak, akik megtisztelnek minket a jelenlétükkel.” Ennek a személyes, történetmesélő koncepciónak köszönhetően az UMO élménye túlmutat egy klasszikus vacsorán, amit a tavalyi évben a Michelin ellenőre a Legjobb Szervíz- díjjal jutalmaztak.
A városban – sőt, talán országosan is – igazi ritkaságnak számító txuleta, vagyis a baszk csontos marhasteak, valamint a különféle arepák az idei szezonban még hangsúlyosabban jelennek meg az UMO kínálatában. Az étterem ezekkel a fogásokkal sem a kompromisszumokat keresi, hanem karakteres, őszinte ízeket mutat meg. Ebben fontos szerepe van annak is, hogy a személyzet minden tagja dél-amerikai, ami nemcsak a hely atmoszféráját formálja, hanem az ízvilág hitelességéhez is nagyban hozzájárul.
Az UMO tehát idén is azokhoz szól, akik nem pusztán vacsorázni szeretnének, hanem új ízeken, megismételhetetlen hangulaton és kultúrákon átívelő élményen keresztül szeretnének kapcsolódni valamihez, ami túlmutat a megszokotton.








