A Szentandrássy István Roma Művészeti Galéria a közelmúltban a névadó Kossuth-díjas festőművész előtt rótta le tiszteletét
„Valami nagy-nagy tüzet kéne rakni, / Hogy melegednének az emberek.” –írta József Attila a Tél című versében. Szentandrássy Istvánban fennen lobogott a tűz, mely a környezetében lévők lelkét is rendre felmelegítette.
by Szendi Horváth Éva
Az etalon értékű művész
a roma örökséget a magyar kultúra szerves részének tekintette. Munkásságával tett is ez igazság érvényesítéséért, hisz’ páratlan értéket teremtett. Ezáltal utódainak, illetve tanítványainak igencsak magasra tette a mércét. Örökségül hagyta számukra a méltóság megtartásának, a minőségre törekvésnek és a felemelkedés fontosságának szem előtt tartását.
A művész halálának évfordulója alkalmából szervezett Szentandrássy István Emléknapon az Irányi utcai a galéria zsúfolásig megtelt.
Köszöntőt mondott Sztojka Attila, a társadalmi esélyekért és roma kapcsolatokért felelős államtitkár, Papp Róbert, a Szentandrássy István Roma Művészeti Galéria igazgatója, valamint Kunhegyesi Ferenc, a Szentandrássy István Roma Művészeti Galéria művészeti vezetője.
A műsorvezetői tisztet Rókusfalvy Lili és Maka Gyula töltötte be, zenei közreműködő Farkas István és Baranyi Zoltán volt.
Az est során sor került a Roma Kulturális Nagyköveti megbízólevelek átadására.
A kitüntető cím birtokosa lett Nagy István, a Karaván együttes alapítója, Nemcsák Károly, a József Attila Színház igazgatója, Ökrös Mónika festőművész, Tolvaj Orsolya műsorvezető, Balázs János, Liszt- és Kossuth-díjas zongoraművész és Daróczi János, egykori tv-szerkesztő.
József Attila a verset az alábbi sorokkal zárta: „Azt a tüzet, ó jaj, meg kéne rakni, /Hogy fölengednének az emberek!”
A Roma Kulturális Nagykövetek számára megbízatás azt jelenti, a tűz ébren tartására élethosszig tartó feladatot vállaltak.





