A MÚOSZ székházban karült sor a Szövetség Film -és Tévékritikusok Szakosztályának díjátadó ünnepségére
A budapesti díjátadón a B. Nagy Lászlóról elnevezett fődíjat az Enyedi Ildikó rendezte Csendes barát című filmnek ítélték oda. Sok évtizedes kimagasló művészi munkásságáért az Életmű-díjat Jeles András kapta.
by Szendi Horváth Éva
Az eseményt Kocsi Ilona elnök nyitotta meg. Beszédében kiemelte, hogy az idei választások inspiráló közeg lehet a filmesek számára is. Drukkol, hogy sok jó film szülessen. „A filmkészítéshez kell egy támogató közeg, olyan közeg kellene, ami a tehetséget, az ötletet, a minőségi hangot jelenti. Nem a hatalomhoz való lojalitás miatt osztja a közpénzt.”
Báron György kiemelte, hogy az idei díjátadón a közelmúltban elhunyt Tarr Bélának is szenteltek egy külön széket.
-Ez egy politikától és pénztől független díj, egy dolgot nézünk a teljesítményt és minőséget. A díj értékét mindig az adja meg, kik kapták meg eddig. Nem nagyon maradt ki senki, aki fontos lehetett a magyar film történetéből. Igyekszünk ennek most is megfelelni – tette hozzá.
A magyar filmkritikusok díjátadó eseményt
Gyürke Katalin és Báron György vezette le.
Elsőként a Magyar Tv producere, Árvai Jolán emlékének szentelt díj átadására került sor. A
Tóth András producer által laudált Árva Jolán Díjat az idén Durst György kapta.
Kránicz Bence tartotta az évértékelőt, aki beszédében Tarr Bélára hivatkozott. „A tavalyi évet Tarr szemén keresztül nézzük. Jelen volt a magyar filmben, testben és szellemben egyaránt.”
A legjobb animációs film díját a Kutyafül című film kapta, melynek rendezője Vácz Péter.
A legjobb dokumentumfilm díját a Podhradská Lea által rendezett Apám lánya című film kapta.
A legjobb kisjátékfilm díját a No.3. (The Spectacle) című film rendezője Kenyeres Bálint nyerte el.
A legjobb női epizódalakítás díját Waskovics Andrea a Minden csillag című filmben nyújtott alakításáért kapta.
A kritikusok a legjobb női főszereplő díját Borbély Alexandrának ítélték oda az Emma és a halálfejes lepke című filmben nyújtott alakításáért. Borbély Alexandra megemlítette, hogy először kilenc éve kapta meg ezt a díjat és rendkívül örül, hogy most ismét megkaphatta. „Amikor most megtudtam, hogy egy szlovák filmért is megkapom a díjat, úgy örültem, hogy a gyerekeim nem értették miért sikongatok a kanapén. Nem terveztem, hogy közel akarok lenni a politikához. A filmek segítenek túlélni. Mindenkinek azt kívánom, senkitől ne féljük, csináljunk filmeket!”
A legjobb női sorozat főszereplő díját Bacskó Tünde a Bróker Marcsi című filmsorozatban nyújtott alakításával érdemelte ki.
Legjobb férfi epizódalakítás díját Major Erik a Random, Jimmy Jaguár című filmben nyújtott alakításáért kapta.
A legjobb férfi főszereplő díja kitüntetésben a Minden rendben című filmben nyújtott alakításáért Hajdu Szabolcs és Sáfrán Ágoston részesült.
A legjobb filmzene díját Mészáros Ádám a Minden csillag című filmzenéjéért söpörte be.
A legjobb operatőri díjat Pálos Gergely a Csendes barát című film fényképezéséért nyerte
A Sünvadászat című filmjéért Schwechtje Mihály és Szurdi Panni forgatókönyvírói díjban részesült.
A legjobb rendezés díját Salamon András kapta a Random című filmért.
Különdíjat kapott Lakos Nóra, a Véletlenül írtam egy könyvet című film rendezője.
A legjobb első film díját Sós Bálint Dániel a Minden rendben című film rendezője kapta.
A Schubert Gusztáv Filmörökség Díjat Forgács Péter érdemelte ki az archív filmkincs kreatív, úttörő művészi feldolgozásáért.
Képek: Kálmán István/MÚOSZ






