Egyre gyakrabban szembesülhetünk azzal, hogy megkérdőjelezik a hús és úgy általában az állati-termékek fogyasztásának fontosságát.
Sőt, gyakran áltudományos tévhitek, máskor a természettől teljesen elszakadt ember filozófiai megközelítései oda vezetnek, hogy ezeket a több ezer éve az étrendünk fontos részét képző alapanyagokat ne csak elutasítsuk, de a fogyasztásukat el is ítéljük. Talán ezért még kiemeltebben fontos, hogy objektív képet kapjunk a húsról, az állati-termékekről, amiben a VIII. Húsipari Szakmai Napon neves előadók segíthetnek bennünket.
Miért is fontos az állati-termékek fogyasztása?

„Bár ma már különböző növényi porokkal, kapszulákkal bármi megoldható, a tápanyagsűrűséget és a felszívódási hatékonyságot tekintve az állati-termékek pótolhatatlanok. Olyan koncentrált és könnyen hasznosítható formában tartalmaznak bizonyos anyagokat, amelyeket növényekből nehezebb, szinte lehetetlen, vagy teljesen lehetetlen kinyerni.
Ilyen a B12-vitamin, ami természetes formában kizárólag állati eredetű élelmiszerekben – mint hús, máj, tojás, tej – található meg, nélkülözhetetlen az idegrendszer működéséhez és a vérképzéshez.
A táplálkozást tekintve említhető a D3-vitamin is, melyben a napfény a fő forrásunk, az élelmiszerek közül a zsíros halak és a tojássárgája tartalmazzák a legjobban hasznosuló formáját.
Na és persze a hem-vasról is szót kell ejteni, mivel az állati termékekben lévő hem-vas sokkal hatékonyabban szívódik fel az emberi szervezetben, mint például a spenótban, lencsében található vas. A sor persze hosszan folytatható, és a fehérjék hasznosulásában lévő különbségét külön könyvek részletezik – mondta Dr. Németh Csaba, élelmiszer-mérnök, c. egyetemi tanár, aki szintén részt vesz a rendezvényen.
A húshagyó kedd a népi hagyomány szerint a farsang vége,
a böjt kezdete. Azonban, a hagyományok szerint is húsvétkor ismét visszatér az állati termékek teljes körének fogyasztása.

A VIII. Húsipari Szakmai Napon természetesen a táplálkozás-tudomány mellett számos egyéb témakörben is hallhatnak majd előadásokat. A gasztronómiai és a húsfeldolgozási kérdések is rajta lesznek az „étlapon”.
További információ: https://www.lexodus.hu/viii-husipari-szakmai-nap
A rendezvény főbb témakörei és elérhetősége:
- Hústartalom számítás (QUID): elvek, tipikus hibák, gyakorlati példák és ellenőrzési szempontok
- Nemzetközi élelmiszerkönyvi előírások: releváns irányok, jó gyakorlatok, összehasonlítási pontok
- Fehérjeminőségi mutató: értelmezés, számítási és kommunikációs kérdések
- Füstaroma: alkalmazási és jelölési megfontolások, fogyasztói tájékoztatás
- Termékek megnevezése: helyes elnevezések, bécsi, frankfurti…
- Digitalizáció az üzemi tisztításban
- Merre megy Európa ízvilága?
Időpont: 2026. február 17., húshagyókedd
Helyszín: Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Élelmiszertudományi és Technológiai Intézet, 1118 Budapest, Villányi út 29-43., Díszterem







