Karácsony ünnepe a belső csend, a meghitt várakozás
és az örömteli találkozás pillanata. December 26-án ezt idézi meg a Pannonhalmi Főapátság különleges hangulatú karácsonyi orgonahangversenye.
Jegyvásárlás: https://turizmus.pannonhalmifoapatsag.hu/esemenyek/teleki-miklos-karacsonyi-orgonakoncertje/
by Szendi Horváth Éva
Teleki Miklós orgonaművész két időpontban hívja zenei lelki utazásra a közönséget, hogy az évszázados falak nyújtotta békességben leljenek rá a karácsony csodájára.
A koncertet Johann Sebastian Bach két remekműve nyitja. Bár a G-dúr fantázia BWV 572 hagyományos értelemben nem egy karácsonyi darab, de impozáns hangzásvilága, ünnepi karaktere méltó bevezetője a hangversenynek. Ezt követi a bensőséges, karácsonyi hangulatot idéző Pastorella BWV 590, amely a betlehemi éjszaka csendjéről és a pásztorok öröméről „mesél”.
1972-ben jelent meg Szigeti Kilián pannonhalmi bencés szerzetes és zenetudós szerkesztésében a Musica Antiqua Hungarica pro Organo című orgonazene válogatás, amely a történelmi Magyarország zenei örökségét jeleníti meg. A sorozatból elhangzó négy orgonamű különös jelentést kap karácsony idején. Ezek a dallamok ugyanis azt a kort idézik meg, amikor még az ünnep elképzelhetetlen volt orgonaszó nélkül.
Maradva a magyar orgonairodalomnál, a koncert második részében két Pikéthy Tibor mű hangzik el. A 20. század magyar egyházzene és zeneoktatás kiemelkedő alakjának. Karácsonyi fantázia című darabja ismert magyar karácsonyi dallamokra épül. Az orgonán az angyalok, a pásztorok és a betlehemi éj hangjai csendülnek fel. A pásztorok világának képe aztán tovább bontakozik Pastorale című művében, amely mély lelki élményt nyújt a hallgatóknak.
Végül a hangverseny Marcel Dupré lenyűgöző művében,
a Variations sur un Noël, Op. 20 darabban éri el csúcspontját. A francia karácsonyi dallam kreatív és virtuóz feldolgozása a karácsony örömét hozza el.
Az ünnepi hangversenyen
Teleki Miklós orgonaművész szólaltatja meg a darabokat, aki harminc éve szerezte orgonaművészi diplomáját a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen. 2018-ban pedig a Szegedi Tudományegyetemen végzett zongoraművészként.
Pályafutását már korán elismerték: 1993-ban elnyerte a Budapesti Nemzetközi Liszt Ferenc Orgonaverseny különdíját. 1996-ban a Douwe Egberts Alapítvány díjazottja, majd 2000-ben Fischer Annie Ösztöndíjas volt. 2006-ban Artisjus-díjat kapott.
Nemcsak elismert művész, hanem kiváló tanár is. Több éven át a Siófoki Nemzetközi Orgona Mesterkurzus oktatójaként dolgozott. 2007 óta a székesfehérvári Hermann László Zeneművészeti Szakközépiskola és AMI orgona- és zongoratanára. 2011-től a siófoki evangélikus templom címzetes orgonaművésze.
Repertoárja igen széles skálán mozog: a barokk kortól napjainkig sok szerző műveit szerepelteti műsorain. Zenei sokszínűségét és érzékenységét a december 26-i karácsonyi orgonahangverseny közönsége is megtapasztalhatja.






