A József Attila Színházban átadták a Magyar Teátrum Színházszakmai Díjakat
A Társaság az idén 16. alkalommal rendezte meg e terület legjobbjait elismerő Magyar Teátrum Díjátadó Gálát.
by Szendi Horváth Éva
A díjakat minden évben azok kapják, akik a sikeres színpadi produkciókat működtető gépezetben láthatatlanul, a rivaldafény mögött dolgoznak. A 2010-ben alapított Magyar Teátrum Díjra jelöléshez két, állami díjjal elismert színművésznek és a jelölő színház igazgatójának együttes javaslata szükséges.
Elismerést kapott Hajdu Judit Tímea, a Thália Színház kellék-bútortár vezetője; Kásádácz Erzsébet, a Pécsi Nemzeti Színház gazdasági vezetője; Mátrai Bori, az Operettszínház művészeti főtitkára, Borbás Mihály, a Déryné Társulat műszaki igazgatója.
A Magyar Teátrum Nemzetiségi Különdíjában a Pécsi Horvát Színház produkciós menedzsere, Béri Gyula részesült. A kivételes művészi pályákat elismerő Magyar Teátrum Életműdíjat az idén Seregi Zoltán, a Békéscsabai Jókai Színház igazgatója vehette át.
Az elismerő kitüntetéseket a díjazottak a jelölő anyaszínházak igazgatóitól, a Magyar Teátrumi Társaság elnökségi tagjaitól és a gálaestet támogató szervezetek képviselőitől vehették át.
A díjátadók között volt Závogyán Magdolna, a Kulturális és Innovációs Minisztérium Kultúráért Felelős Államtitkára, Novák Irén, a Kulturális és Innovációs Minisztérium, művészetért és közösségi művelődésért felelős helyettes államtitkára, a Magyar Teátrumi Társaság alelnöke, a Gózon Gyula Kamaraszínház igazgatója, Szabó Ágnes, a Thália Színház stratégiai igazgatója, Horváth Illés, valamint, Kiss-B. Atilla, Kis Domonkos Márk színházigazgatók.
A Magyar Teátrumi Társaság díjaival együtt adták át a Magyar Színháztechnikai Szövetség által alapított életműdíjat. Az első magyar színháztechnikai mérnökről elnevezett Tolnay Pál-díjat a grémium Götz Béla, szcenikus – díszlettervezőnek ítélte oda.
Idén 16. alkalommal rendezték meg a színházi háttérszakmák ünnepi gáláját.
Az évek során eddig összesen több, mint 100 díj került kiosztásra.
A Magyar Teátrum Díj alapítója és ötletgazdája, Fekete Péter, a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ főigazgatója kiemelte: A tizenöt évvel ezelőtt indított kezdeményezés immár hagyománnyá, a színházi szakma közös ünnepévé vált, amely lehetőséget ad rá, hogy minden év végén megünnepeljük azokat, akik egész évben a színfalak mögött dolgoznak.
A gálaest folyamán színpadra lépett Fischl Mónika, Homonnay Zsolt, a Pécsi Nemzeti Színház művésze, Györfi Anna, a József Attila Színház színészei, a Déryné Társulat művészei, a Színház- és Filmművészeti Egyetem másodéves hallgatói, a Békéscsabai Jókai Színház művésze, Kiss Viktória, a Fővárosi Nagycirkusz zenekara, balettkara,
valamint a gála legnagyobb sikerét elérő kínai artistacsapat, a Xishui Acrobatic Troupe.
Fotók: Urbán Ádám






