A Hársfa utcai Bélyegmúzeumban a hónap végéig tekinthető meg
a Micsoda nők! című kiállítás
„Mindegyikünk változást hozhat, és együtt változtathatunk.”– Barbara Mikulski, marylandi szenátor
by Szendi Horváth Éva
A nők szerepe a társadalomban az elmúlt két évszázadban folyamatosan változott. A hagyományos női szerepek mellett egyre inkább az önmegvalósításra, a társadalmi érvényesülésre és a karrierépítésre helyeződött át a hangsúly.
A Bélyegmúzeum Micsoda nők!
című kiállítása a bélyegek és bélyegtervezők különleges szemüvegén keresztül ezt a folyamatot mutatja be. A tárlat a kezdeti hagyományos szerepkörök megjelenítése mellett a történelmet sikeresen formáló nők sokaságát vonultatja fel. Bemutatja, hogyan jelent meg és hódított teret ez a téma a bélyegek közel két évszázados léte során. Sajátos lenyomatot ad arról, hogy a világposta melyik időszakban mit tartott érdemesnek megmutatni a nők által elért eredményekből. A művészi kisgrafikai alkotások legtöbbször az aktuális korszak tükörképeként mesélnek a születésük idején uralkodó irányzatokról, gondolkodásmódról.
Évszázadokon keresztül a nők elsődleges és kizárólagos feladata a család összetartása, a házastársi, anyai és háztartási feladatok ellátása volt. A nők szerepének változása kétségtelenül az oktatásnak köszönhető. Hazánkban Mária Terézia 1777-es Ratio Educationis-a nyitotta meg először a lányok számára az oktatás kapuit.
Az első világháború döntő változást hozott a nők számára. A fronton harcoló férfiak helyett nekik kellett átvenni a családi gazdaságok vezetését, és a sebesültek ápolásában is részt kellett vállalniuk. Később egyre inkább rájuk hárultak a hadiipari, illetve egyéb munkák, így munkavállalókká kellett válniuk.
A háború alatt a nők bebizonyították, hogy minden területen képesek megállni a helyüket. Többé nem lehetett elvitatni tőlük a munkához és a tanuláshoz való jogot, megtagadni a választójogot.
Magyarországon 1919-ben nemzetgyűlési választójogot kapott minden, a 21. életévét betöltött férfi és nő. A választójog megadásával a szüfrazsett- és egyéb nőmozgalmak legfontosabb követelése teljesült.
A politikában megjelentek az első képviselőnők és miniszterek, akik tovább küzdöttek nőtársaik jogaiért. Fizika, kémia, paleontológia, egészségügy – csak néhány tudományos terület, ahol kiemelkedő női tudósok alkottak maradandót, közülük pedig nem is egy Nobel-díjat nyert eredményeiért.
Az eddigi 64 Nobel-díjas hölgy között szerepel az első díjazott magyar nő, dr. Karikó Katalin is.
De nem csupán a politikában és a tudományokban alkottak maradandót a nők, hanem meghódították az eget is. Az égbolt után a világűrt is birtokba vették. A művészetek terén sincs ok panaszra. Itt is számos női alkotó életműve vált érdemessé arra, hogy bélyegre kerüljön, akik stílusukkal és újszerű gondolkodásukkal váltak világhírű úttörőkké.
A kiállítás számtalan különleges történetet elevenít fel. Középpontjukban olyan nők állnak, akik életükkel, munkájukkal, elért eredményeikkel, világformáló szerepük miatt érdemessé váltak arra, hogy a világ bélyegein szerepelve, nevük és örökségük fennmaradjon az utókor számára.
A Micsoda nők! című időszaki kiállítás
- november 30-ig tekinthető meg a Bélyegmúzeumban (1074 Budapest, Hársfa utca 47., www.belyegmuzeum.hu), hétfő kivételével naponta 10-18 óra között.







